czwartek, 9 października 2014

NBP: 2,00% i jest miejsce na mniej

Depozyt od dziś (09/10/2014) w NBP 1,00%, główna referencyjna 2,00%, a lombard 3,00%. Jednak wnioskujący członkowie RPP od jakiegoś czasu obniżkę o 50pb, w końcu ją przeforsowali. Z komunikatu i z wypowiedzi na konferencji mozna wywnioskować, że jeśli projekcja inflacyjna w listopadzie wyjdzie nisko, to RPP jeszcze zetnie stopy. Rynek stopy proc. nastawia się na dalsze, szybkie (kwotowania FRA 2x5: 1,66, FRA 3x6: 1,60) obniżki, które sprowadzą referencyjną stopę do 1,50%.
 
Tańsze kredyty, droższe obligacje.
 
Co prawda rynek już od jakiegoś czasu był zgrzany na obniżki, więc WIBOR już wcześniej zjeżdżał po równi pochyłej - 3M w przeddzień obniżki był 2,23%, a więc poniżej obowiązującej referencyjnej (2,50%). Nie tylko, co oczywiste, rata kredytu w PLN spadnie. Co więcej, w tej nowej racie, po obniżce, będziemy spłacać więcej kapitału niż dotychczas. Przykład?
 
Masz 250 tys PLN kredytu, na 25lat z marżą 1,5%. Wibor powiedzmy, spada z 2,60 do 2,10%.
 
1. Rata przy wiborze 3M 2,60% to 1 333,44 zł
(854,17 odsetek i 479,27 spłaty kapitału)
 
2. Rata przy wiborze 3M 2,10% to 1 299,44 zł
(750,00 odsetek i 515,01 spłaty kapitału)
 
Różnica w racie to 68,43 zł, ale dodatkowo, co miesiąc spłacamy niecałe 36zł kapitału więcej, co w skali roku działa tak, jakbyśmy spłacili ekstra jedną ratę kapitałową więcej. Dzięki obniżce, szybciej spłacamy kapitał.
 
Im bardziej dojrzała hossa, tym coraz częściej pojawiają się pytania, czy to już koniec - tak jak Puls pisał przed miesiącem: czas na ewakuacje z funduszy obligacji. Tymczasem rynek sobie nic z tego nie robi i jedzie dalej; rentowność do niedawna 10-letniego benchmarku, DS1023, zbliża się już do 2,50%.

 
Gorsze warunki lokat.
 
Pod ,,kto nie założył lokaty na 5%, ten przegrał życie'' bym się raczej nie podpisał, choć lokaty w bankach mogą byc trochę gorsze - trochę, bo tak czy siak, banki bazę depozytową bedą musiały pozyskiwać. Owszem, maksymalne odsetki na np. kartach im spadną, z 16% do 12%, ale część utraconych w ten sposób przychodów pewnie będą sobie próbowały odbijać na różnych, nawet z pozoru drobnych, prowizjach. Ostatnio całkiem niezłą lokatę 2-miesięczną oferuje Meritum Bank wspólnie z Comperią, na której płaci 5,00% i do tego dodaje bonus 55zł. Na maksymalnej kwocie lokaty 10tys zł, odsetki za 2 miesiące wyniosą 67,50zł netto, już po podatku Belki, jak do tego dodamy bonus, to będzie 122,50zł, czyli w skali roku 7,35% netto, lub 9,07% brutto, a więc już całkiem nieźle. Z kolei dla min kwoty 1tys zł zarobisz 37,05% netto, lub 45,74% brutto w skali roku. Warunki lokaty:
 • 2 miesiące
 • kwota od 1 000 do 10 000zł
 • oproc nominalne 5% + bonus 55zł (będzie wypłacony do 24 grudnia)
 • razem z bonusem, oprocentowanie efektywne dla 1 tys zł 46%, a dla 10 tys 9% brutto
 • 5zł dodatkowego bonusu dostaniesz, jeśli  ściągniesz aplikację Meritum banku na smartfon i zrobisz jeden przelew
 • trzeba założyć darmowe Proste Konto Osobiste
 • link do założenia lokaty lub kliknij w baner na stronie
Dobre lokaty, jak Bezkarna w BGŻ, Happy w Idea Banku, czy ta w Meritum będą się nadal pojawiać, ale bedą to krótkie 2-3 miesięczne depozyty.
 
 
Wkrótce niższe kupony na obligacjach.
 
Niższe wibory to niższe kupony płacone przez emitentów obligacji. W portfelu Blogobligacje.pl większość papierów ma oprocentowanie zmienne, oparte na wiborze 3M lub 6M. Na niektórych zaraz się wypłacą obecne kupony i zafiksują sie niższe stawki, na niektórych obowiązują jeszcze w miarę dobre stawki bazowe (np z lipca na BPS).  W tej sytuacji warto by było zobaczyć, kto płaci oprocentowanie stałe. Można je wyszukać np w skanerze na stronie GPW. Po zaznaczeniu opcji rodzaj oprocentowania ,,stałe'', skaner wyrzuci listę takich papierów. Wśród nich są i obligacje skarbowe, banków, jak i różnych spółek (i podejrzanych spółeczek). Oprocentowanie od 2,50% do nawet 15%. Listę ze skanera można by powiększyć - przy obecnym poziomie stóp, są papiery które można uznać za płacące oproc. stałe, jak np serie PCZ, które mają zapisane w warunkach emisji, że będą płacić zmienne kupony, ale gdy wibor 3M będzie niżej niż 4-4,15%, to i tak zapłacą 9,40-9,50%. co ciekawe, przy obecnym poziomie stóp NBP, marże stanowią już często wielokrotność stawki bazowej  - trochę inaczej niz parę lat temu, gdzie marża była dodatkiem do wiboru.
 
Przy wysokich stałych kuponach mamy zapewniony dobry dochód odsetkowy, ale pojawiają się tu dwa ryzyka: wdepniemy na minę (co to za spółka, co woli płacić powyżej 10% niż pójść do banku po kredyt?) albo ryzyko wcześniejszego wykupu (jeśli spółka może zrefinansować się po 5-6%, to po co ma płacić 10%?). 
   
 
 
 
 
 
 

4 komentarze:

 1. Myślę że ta obniżka jest dla inwestorów obligacyjnych częścią pozytywnego zjawiska bo wynika głównie z niższej inflacji. Realny dochód w tym roku w porównaniu do poprzedniego, nie spadnie a wręcz wzrośnie, bo stopy procentowe spadły mniej niż inflacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak ktoś ma stałokuponowe skarbowe to jak najbardziej zarabia na obniżkach. Na korporacyjnych papierach ruchów na stopach tak bardzo nie widać - tu dużo ważniejsze jest ryzyko emitenta. Obniżki stóp dla dla mojego portfela nie są pozytywne - niższy wibor to niższe kupony płacone od papierów. np taki BPS0718 od 2012 do połowy 2013 płacił śr 8%, a teraz, od stycznia 2015, będzie to ledwo 5% - tyle co lokata w banku.

   Usuń
 2. Z ciekawości jak obstawiasz, gdzie Wibor się zatrzyma i na jak długo (czytaj, iluletnie obligacje o stałej stopie opłaca się kupować).

  OdpowiedzUsuń
 3. jak na razie jest chęć w radzie żeby jeszcze przyciąć; pytanie czy 25 czy 50. Zreszta, to co mówią a to co robią to różne rzeczy. RPP (prawie) zawsze robi to, co musi, a nie to, co mówi czy chce. FRAsy widzą wibor jeszcze po cięciu o kolejne 50,czyli w okolicach 1,60 i całkiem możliwe, że tak będzie. Jak dla mnie to 3M wokół 2% to już jest szok. Boję się trochę o PCZ, żeby nie wykupili przedterminowo emisji. Wychodzę teraz z BPS1122 kupionych w okresie 22.05-06.06 - tu sie składają 2 czynniki: w następnym miesiącu bedzie płacony kupon i zafiksuje się następny po niskim wiborze, a skoro chcą brać po 100, to proszę bardzo (szkoda tylko, że nie przejdę z zyskiem na cenie na nastepny rok podatkowy). Co do fix kuponowych papierów to nie mamy zbyt wielkiego wyboru - fajnie by było mieć w portfelu normalną spółkę co by dawała dobry yield tak do 2017r.

  OdpowiedzUsuń