sobota, 6 września 2014

ECB tnie stopy, RPP zrobi to za miesiąc

ECB zredukował oprocentowanie w strefie euro - obniżenie benchmarkowej stopy z 0,15 do 0,05 wiele nie zmienia, ale zejście z depozytową poniżej 0% to sygnał dla banków, żeby wypychały pieniądze gdzie tylko się da. Czy pójdą w kredyty, wątpliwe. Jak zwykle, skończy się zgrzewką na giełdach... Dodatkowo, Dr Aghi będzie skupował ABS-y.
A co u nas? Po wrześniowym komunikacie Rady (link: komunikat) oraz wypowiedzi na konferencji (link: zapis konferencji) scenariusz wydaje sie prosty: -0,25% w październiku, drugie -0,25% w listopadzie po projekcji. Co dalej? Rynek jest nastawiony na niższą główną stopę niż 2,00% (FRA 9x12 już kręci się wokół 1,80), zarówno krajowi, jak i zagraniczni (Morgan Stanley: 1,75%) gracze prognozują zasięg obniżek nawet do 100 bps.
Co w tej sytuacji zrobić? Ostatni dzwonek na jakieś sensowne lokaty.


Na obligacje skarbowe trochę za późno, co prawda hossa nadal trwa, 10-letni benchmark przebił już rentowność 3% w dół, ale nie ma tu już dużo miejsca (dla spekulanta tak, ale dla zwykłego inwestora - ,,fizola'' nie pozostaje wiele do ugrania).

Pewnego rodzaju ekwiwalentem do lokat mogą być obligacje sensownych emitentów:
 • jak np papiery funduszu, pierwotnie SKARBCA TFI, a teraz BPS Real Estate FIZ:  ECI0115, ECS0115 - we wrześniu zafiksuje się jeszcze w miarę wysoki kupon (bo przed październikową RPP), tj. wibor 3M w okolicach 2,50 plus ładne 5,10 marży, co da łącznie procentowanie papieru ok. 7,60%, obowiązujące do końca życia emisji, czyli stycznia 2015 (cena na rynku 99,50/100,50 daje szansę na złapanie po nominale, a więc otrzymanie takiej samej rentowności).
 • do końca br naliczać się będzie 6,69% na PBS0720 (marża 4,00 ponad 6M wibor).
 • wysokie kupony oferuje PCZ - większość ich obligacji ma praktycznie kupon stały, od 9,40 do 11% (PCZ1015 ma stałe 11% oproc. PCZ0416 płaci stałe 10%, dwie kolejne emisje mają zapis emisyjny, że jeśli wibor 3M będzie poniżej 4%, to tak czy inaczej: PCZ0117 i PCZ0916 płacą  9,50%. PCZ0617 kupon 9,40%, jeśli wibor będzie niżej niż 4,15%. Jedynie PCZ0615 jest zwykłą obligacją zmiennokuponową, bez żadnej opcji floor dla inwestora; marża 6% ponad wibor, gdziekolwiek wibor by nie był). 
 • dopiero co zafiksował się kupon na np. obligacji GETIN Banku, GNB0321 po 5,74% i takie oproc będzie aż do III kwartału 2015. Zresztą, emisji Getinu jest mnóstwo. #

W związku z komentarzem poniżej, dopisuję kilka słów odnośnie obligacji funduszu zamkniętego ECI BPS Real Estate FIZ. Jest to papier, który wyjątkowo długo leży w mnie portfelu, głównie z uwagi na jego dobry kupon i rodzaj emitenta. Oczywiście o ewentualnym zakupie tego czy innego papieru każdy powinien polegać tylko i wyłącznie na własnym osądzie sytuacji - ryzyka i rentowności danej inwestycji. 

Przyznam się, że głęboko nie analizowałem ECI Skarbiec/BPS FIZ, po części dlatego, że jako TFI, jest to podmiot nadzorowany przez KNF i ewentualne hocki klocki dotknęłyby reputację samego Towarzystwa (początkowo Skarbiec TFI) jak i samych zarządzających (np. odebranie licencji jeśli je mają). Ale pokrótce:
 • ECI BPS Real Estate to fundusz inwestycyjny, a nie mniejsza lub większa spółka budowlana. Niby zajmują się tym samym (jesli porównywać z deweloperem nieruchomości komercyjnych), ale różnica jest m.in. taka, że ECI BPS FIZ nie jedzie na kredycie bankowym, a na środkach własnych - a głównie na pieniądzach powierzonych przez uczestników funduszu.
 • fundusz utworzony w 2008r, w 2018r. ma zostać rozwiązany 
 • fundusz nie kupuje akcji spółek budowlanych na giełdzie, tylko wchodzi w realne inwestycje poprzez spółki celowe; miał, wg stanu na koniec 2012r. 150 tys mkw powierzchni, a teraz pewnie dużo więcej, w zrealizowanych dotychczas kilku projektach: NewCity, New City 2, w drodze NC 3, hala Marsa Park plus 2 biurowce, biurowiec Cirrus, parki logistyczne Annopol plus biurowce
 • dość subiektywne, ale jednak ważne: portfel funduszu tworzyli ludzie z ECI i Skarbca, a nie frywolni bankierzy z BPS, więc nie znajdziemy tam niespodzianek typu Gant
 • fundusz wyemitował 2 serie obligacji, na łącznie 45 mln zł; obie płacą co kwartał 3M Wibor + 5,10% marży:
  • seria A, ECI0115, 21 mln
  • seria B, ESC0115, 24 mln zł        
 • obligacje są zabezpieczone zastawem na certyfikatach, a dokładnie na zastawie 32 750 sztuk certyfikatów, co wg wyceny 1 certyfikatu na koniec 2013r (2 936,34 zł) daje nominał zabezpieczenia 96 mln zł (tak, dwukrotność nominału obligacji)
 • żywej kasy fundusz nie trzyma na rachunkach, czasem jest to 1 mln zł, średniorocznie w 2013r mieli 0,5 mln zł na rachunku bankowym - ale o to chodzi, to nie jest fundusz płynnościowy/gotówkowy, tylko taki, co ma inwestować w nieruchomości
 • nie znalazłem informacji na temat w jaki sposób fundusz zamierza wykupić w styczniu 2015 wyemitowane obligacje - ze środków własnych, czy poprzez rolowanie obecnej emisji w inną; jednak wielkość tego długu w stosunku do wielkości i skali działalności funduszu nie powinna być problemem (może np sprzedać któryś projekt, jak np sprzedali budynek biurowy New City). Z drugiej strony, jest też taka możliwość, że kolejnych emisji może już nie być - emitować dług będą mogły poszczególne spółki celowe zakładane pod projekty, szczególnie te, które mają już jakąś historię i realizują kolejne etapy inwestycji.

Po szczegółowe informacje należy zajrzeć do:4 komentarze:

 1. Hej, a chciałbyś kilka zdań napisać o: ECI0115, ECS0115. Masz w portfelu więc na pewno masz przeanalizowane, tylko przelać to na ekran :).
  Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za informację - pozdrawiam. Remigiusz

  OdpowiedzUsuń
 3. oczywiście warto poczekać do nowego okresu odsetkowego, chyba że na IKE :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami jak czytam takie rzeczy to myślę, że to jest dla mnie czarna magia. Zdecydowanie wolę robić wymianę walut https://cinkciarz.pl/wymiana-walut gdyż na tym się znam i lubię mieć wysokie kursy wymiany.

  OdpowiedzUsuń