czwartek, 10 kwietnia 2014

Kto ma BPS-ę?

Bepsę, Be-pe-esa, jak zwał tak zwał. Z ciekawości zajrzałem do BBG. I co się okazuje? Papiery BPS leżą w portfelach (lub leżały*) w kilku TFI

 • OPERA TFI
 • ARKA (BZ WBK TFI)
 • ALLIANZ TFI
 • SUPERFUND TFI

Poniżej zestawienie jak to wygląda:

I jeszcze jeden zrzut; jeśli ktoś był ciekawy w jakich funduszach można się spodziewać takiego papieru,to przedział jest dość szeroki: od funduszu Obligacji Korporacyjnych (czyli tam, gdzie powinien być) przez Pieniężne do Zrównoważonych:
I co z tego wynika? Niewiele.

Jedynie to, że obrót na GPW Catalyst to często ułamek wartości emisji. Zarządzającym przecena obligacji BPS nie przeszkadza, bo korpo papiery zwykle są wyceniane liniowo, a nie mark-2-market. Pamiętajmy o tym ekscytując się spadkami/wzrostami, za którym stał np. obrót będący 0,28% wartości emisji, jak to miało miejsce 31.marca na papierach BPS0718.


*mam na myśli leżały w różnych okresach, bo jak widać dla BPS1122 łączny stan w portfelach Opery i Arki (WBK) przekracza wartość całej emisji, tak więc na dzień dzisiejszy któryś z nich ma tego mniej.

2 komentarze:

 1. Właściwe pytanie to kogo ma BPSa :) W kredytach i obligacjach korporacyjnych.
  Z ciekawości: "zajrzałem do BBG" - możesz mi pomóc, co to za baza i jak z niej korzystać?

  OdpowiedzUsuń
 2. BBG - skrótowo Bloomberg, płatny terminal oczywiście.
  To fakt, mają trochę pootwieranych trefnych linii w paru firmach, ale nawet super spłacalne kredyty hipoteczne też się psują - ostatnio przecież Getin wyrzucił z portfela problematyczne hipoteki do Kruka.

  OdpowiedzUsuń