poniedziałek, 31 marca 2014

Obligacje są nudne.

Decyzja o emisji, book building, dogadanie marży itd itp, w końcu emisja; wreszcie wprowadzenie do obrotu i jest.

Papier na Catalyst. Zaczyna giełdowe życie. Spokojnie, nic się nie dzieje, kupony narastają, aż w końcu się płacą. Całkiem fajne, na początku w okolicach 8% - kiedy tyle ostatnio było na lokacie? Cena jeździ sobie w dość wąskim spreadzie: 100,00-101,00. Jak ktoś miał fart, to wziął poniżej 100 i oddał po ok. 101,50.Nic się nie dzieje. W końcu to bank. Znaczy się bankowy papier. Banku spółdzielczego, ale zawsze to bank, i to całkiem niemały bank. Nuda.

2012: Ma się jeszcze coś w temacie ożywić: nowe prawo ozywi rynek obligacji bankow spoldzielczych

2013 1Q: Ale okazuje się, że te papiery są drogie: Obligacje banków spółdzielczych są drogie. Ale... Są, i co z tego? Mówi się trudno.

2013 4Q: Wciąż ,,za wysoko'': banki spoldzielcze wyceniane za wysoko - a ten znowu swoje...

Ale zaraz, zaraz; przecież miesiąc wcześniej: zysk netto Banku BPS spadl o 17,8 %.

A więc, jednak, nadchodzi zmiana percepcji: ,,Nadchodzi zmiana percepcji bankow spoldzielczych na Catalyst.

Nawet nadzór w postaci KNF raportujeBanki spółdzielcze i zrzeszające.

2 lata później, 2014: Sam prezes zmienił swoją percepcję, czy też RN zmieniła swoją: Rezygnacja prezesa BPS. Aż w końcu skoro analityk z ,,bratniego'' (ostatnio modne słowo) DM BPS ,,ostrzega przed wynikami'' swojej mamy, Banku BPS, to znaczy że coś jest na tak zwanej rze.

2014 1Q, koniec marca. Teraz juz poszło szybko: 

Na forum internetowym, choć na początku:
 • ,,Ja bym tak nie demonizował obligacji banków spółdzielczych. Nie można ich wszystkich wrzucać do jednego worka.''
 • w końcu to ,,inwestycja warta rozważenia''
 • ,,posiadam niemały portfel obligacji spółdzielczych i nie czuje się z nimi jakoś specjalnie źle''
to jednak z wpisu na wpis:
 • ,,chyba ktoś wychodzi z obligacji bs'', 
 • pojawiają się pytania: ,,(...) pytanie czy mamy okazje do tańszych zakupów, czy raczej mamy powrot do normalności. a moze coś się za tym kryje''
 • jednak ktoś się krył; pierwsi sellerzy spostrzeżeni-dostrzeżeni: ,,Ktoś usilnie próbuje sprzedać papiery za 700k.''
 • Co prawda, to prawda: ,,Niestety prawdą jest, że Catalystowi daleko do efektywności.''
 • pojawiają się tzw. niejasności ,,Prosiłbym o rozjaśnienie tej kwestii. Ostatnio część obligacji banków spółdzielczych zeszła poniżej swojego nominału. Widać było również dużą [przynajmniej jak na ten rynek] podaż.''
 • pojawiają się historycy i prorocy, głoszą ,,słowo na niedzielę'': ,,BPS0718 po 99,00. BPS0720 po nominale. Tego jeszcze nie było. (..) ludziska zaraz się rzucą i będą walić po bidach, co poskutkuje okazjami rzędu 90% nominału.
 • 30.marca, niedziela: jednak okazuje się wszem i wobec, że ,,obligacje BPS'u to w chwili obecnej "gorące" papiery''. (...)posiadaczy obligacji banków spółdzielczych czeka trudny okres
31 marca. Poniedziałek.

Otwarcie sesji GPW CATALYST.

Z forum:
 • ,,Dzisiejsze otwarcia nie pozostawia jednak złudzeń. Obligacje poszły w dół, tak jaby bank miał za chwilę ogłosić niewypłacalność.'' 
 • zawieszenie notowań, handel wstrzymany, umierają nadzieje: ,,Tak naprawdę, to powoli nie ma już w co inwestować. Upadłość goni upadłość''
 • pojawiają się podgrzewacze atmosfery: ,,BPS nie chciał zrolować Organice długu - kolejne 35 MIO nominału do odpisu?'' (...) Przewodniczący sesji przesunął widły na BPS0718 do 90,00; nice.''
Przeczytajmy to jeszcze raz: przewodniczący sesji dopuścił zawieranie transakcji po kursie 90,00, czyli przesunął tzw ,,dolne widełki'' 2-krotnie!!* Tym samym, kurs bezpiecznych, bankowych, obligacji spadł w poniedziałkowy poranek o 10%. Tak wygląda krajobraz po bitwie:,,(..) Patrząc na obecne wyceny i oferty kupna/sprzedaży, to można mieć naprawdę wątpliwości, jak się będzie cała sytuacja dalej rozwijać.''

* * *

Obligacje są nudne.

CDN. ? Na pewno!


*Podstawowym ograniczenie wahań kursów w trakcie sesji są tzw. widełki statyczne, które dla obligacji i listów zastawnych wynoszą +/- 3 pkt proc od kursu odniesienia. W dniu, o którym mowa, kurs odniesienia wynosił 99,00, a ograniczenie minimalnego kursu, po jakim można było zawierać transakcje na starcie notowań było 96,00 za papier.

7 komentarzy:

 1. Witam, patrząc na skład portfela IKE to sytuacja BPS jest ważna. Wczoraj była paniczna wyprzedaż. Ciekawe czy uzasadniona. Zależy co dalej będzie z BPSem. Raport za rok 2013 chyba jeszcze nie wyszedł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raport ma być w połowie czerwcu - ponad 2 miesiące na domysły, niedomówienia, plotki. Szkoda że tylko 0718 wyrzucali, teraz czas na 0720 i 1122.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem wstępny research. Na koniec 2012 r. mieli 660 mln w Tier 1 i 312 mln zł w obligacjach podporządkowanych Tier 2. W I półroczu mieli 14 mln zł zysku netto ale wskaźniki adekwatności kapitałowej spadły bo bilans rósł szybciej niż kapitały. Drugie półrocze to wielka niewiadoma. Zbankrutował m.in. Gant a BPS miał sporą ekspozycję. Inne emisje obligacji spółek które wpadły w tarapaty też obejmował.Ile tego w sumie może być? 100 mln, 200 mln? A jeśli zmienią metodę kalkulacji rezerw na bardziej konserwatywną i zwiększą stopę rezerw dla kredytów zagrożonych? Rezerwy mogłyby być wówczas jeszcze sporo większe. Sądzę że bank będzie potrzebował dokapitalizowania Tier 1, tylko czy BSy mają kasę objąć kilkaset mln zł?

   Usuń
  2. "Szkoda że tylko 0718 wyrzucali, teraz czas na 0720 i 1122."
   Dlaczego szkoda?

   Usuń
 3. Widzę, że BPS pozostał w portfelu a pozbyłeś się BSW. Czy to z chęci odkupienia taniej, czy może uważasz, że tam też wypadną jakieś trupy z szafy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Sprawa jest rozwojowa:
   http://obligacje.pl/news/2693/bps-utworzyl-343-7-mln-zl-rezerw-w-2013-r-niski-wskaznik-wyplacalnosci.html

   W moim odczuciu to nie koniec zawiązywania rezerw i notowania strat a obligacje mają długi okres zapadalności 2018-2022.

   http://obligacje.pl/news/2693/bps-utworzyl-343-7-mln-zl-rezerw-w-2013-r-niski-wskaznik-wyplacalnosci.html

   Wskutek straty netto 154 mln, kapitały własne wg obligacje.pl spadły z 799 do 606 mln zł. Moim zdaniem to może uwzględniać obligacje podporządkowane zaliczane do kapitałów, inaczej nie zgadzało by mi się to z danymi za rok 2012.

   Jeśli tak to uwzględniając 660 mln zł Tier 1 za 2012 rok i stratę za 2013 rok, obecnie mają jakieś 500 mln Tier 1. To by znaczyło że tylko tyle stanowi bufor dla posiadaczy obligacji podporządkowanych przed rozpoczęciem partycypacji w stratach.

   Kredyty stracone i poniżej standardu to razem ok. 1,5 mld zł a rezerwy były na 344 mln. Jak się okaże że rezerwy są nadal niewystarczające bo zabezieczenia są mniej warte niż teraz szacują, to będą kolejne rezerwy...

   Usuń