piątek, 13 czerwca 2014

(Okazyjna) Lokata zamiast obligacji?

Skarbowych może i tak, ale korporacyjnych?

Skoro obligacje skarbowe chodzą teraz z rentownościami:
 • 2-letnie   2,60%
 • 5-letnie   3,10%
 • 10-letnie 3,50%
to nie jest takie głupie pytanie. Tym bardziej, że ryzyko to samo (jeśli trzymać do wykupu, to wahania cen papierów nas nie obchodzą) Ale korpo? Ryzyko zupełnie inne, niejednolite - od bardzo podobnego do lokat w przypadku najsolidniejszych emitentów (np PKOBP, GPW, PKN) do większego niż na akcjach (tez możesz stracić 100%, ale przynajmniej potencjalny zysk nie jest ograniczony jak dla obligacji). Owszem, można się załadować, jak teraz w e-Kancelarię, złapać te 15% i więcej rentowności, tylko po co?  Nie lepiej założyć lokatę w (normalnym) banku? 

Okazuje się, że lepiej. Ale tylko w czerwcu i na konkretnej lokacie.

Ile bank może zapłacić na lokacie? Od 4,84% do 35,24%. Tyle zapłaci Bank BGŻ wespół z Comperią na Lokacie Bezkarnej.

Szczegóły Lokaty Bezkarnej BGŻ & Comperia: 
 • Okres lokaty: 3 miesiące
 • Kwota: od 1 000 do 20 000zł
 • Oprocentowanie: od 4,84% dla 20tys zł, aż do 35,24% dla 1 tys zł
 • premia 80zł jest niezależna od kwoty lokaty 
 • założyć lokatę można do 30 czerwca

ponadto:

 • lokata jest dla nowych klientów BGŻ
 • lokata zakładana przez internet
 • premia jest nieopodatkowana, aby ją dostać, trzeba dotrzymać lokatę przynajmniej do 30lipca, wtedy Comperia w ciągu 12dni przyśle mail, w którym poprosi o dane do przelewu premii (tu uwaga, na mail trzeba odpowiedzieć w ciągu 5 dni) 
 • razem z lokatą zakłada się bezpłatne konto internetowe (oproc. 3,5%), które na szczęście bez problemu można również zamknąć jedynie klikając na odpowiedni wniosek

jak to mówią w innym banku, i tyle. [zobacz Regulamin]

O co chodzi? Bank od siebie płaci normalną, choć dobrą stawkę 4,00%, a Comperia daje premię 80zł (niezależnie od kwoty lokaty). Za co te 80zł - odpowiedź jest prosta: za Twoje podstawowe dane osobowe; imię nazwisko, mail, telefon. Zwykle i tak nasze dane gdzieś już krążą, więc uważam, że jeśli ktoś chce mi dać prawie stówkę za powiedzenie jak sie nazywam i podanie maila/tel to czemu nie? 

Jeśli zastanawiasz się nad taką lokatą i masz więcej do ulokowania niż tysiąc zł, to zysk w zależności od kwoty będzie kształtować się tak (im większa kwota lokaty tym mniejszy procentowy zysk w skali roku):A jeśli chcesz policzyć, ile zarobisz % na określonej kwocie lokaty, albo w drugą stronę - ile potrzeba ulokować PLN żeby zarobić np 15%, to udostępniam do ściągnięcia kalkulator (plik excel).

Po co się zajmuję ofertą lokaty bankowej na Blogobligacje.pl?

Po pierwsze, średnie oprocentowanie portfela Blogobligacje jest obecnie na poziomie 6,66% brutto (niecałe 5,40% netto), przy czym większa część to obligacje BPS, których najlepsza seria płaci kupon 6,45%. Do tego pojawiło się trochę wolnych środków z racji zamknięcia paru ogryzków na rachunku w XTB (X-Trade rezygnuje z sidomy i pośredniczenia w obrocie obligacjami), tak więc opłaca mi się włożyć na Lokatę Bezkarną dokładnie 14 815 zł żeby mieć tak sam zysk jak z portfela - i to przy gwarancji BFG - zero ryzyka! Wniosek na lokatę złożyłem na ,,okrągłą'' kwotę 15 tys - kalkulator pokazuje 5,37% netto - po zaksięgowaniu w systemie BGŻ pojawi się ona w składzie portfela Blogobligacje. 

Po drugie, mam szansę na dodatkowe przysłowiowe parę groszy; jeśli założysz tę lokatę poprzez link z Blogobligacje, to dostanę od Comperii prowizję. Nic Cię to nie kosztuje, a wspomoże i zdopinguje dalszą działalność tego bloga. 


Na skróty:
 • rozważ czy chcesz założyć taką lokatę
 • ściągnij mój kalkulator, który pomoże Ci ustalić kwotę lokaty i zysk % jakiego oczekujesz
 • jeśli uważasz, że informacje publikowane na tym blogu są ciekawe i przydatne, wesprzyj jego działalność zakładając lokatę poprzez link podany poniżej: 


Jeśli jakimś cudem RPP obniży stopy na lipcowym posiedzeniu  - w co nie bardzo wierzę, ale dzisiejsza publikacja CPI 0,2% za maj wobec oczekiwanych 0,5% trochę tą wizję przybliża, to depozyt na 3M nawet na te 5,0% może okazać się całkiem niezłym pomysłem (wibory od razu spadną, a banki też szybko przytną lokaty).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz