sobota, 14 września 2013

Futures na WIBOR

Wkrótce mają wejść do obrotu na GPW kontrakty futures na WIBOR oraz na obligacje skarbowe. Pisał o tym niedawno Puls Biznesu, jest również oficjalna informacja na stronie gieldy: komunikat GPW. Chciało by się powiedzieć ,,w końcu''... Dotychczas kontrakty na wibor były notowane na Warszawskiej Giełdzie Towarowej (WGT - produkty stóp proc.). Tylko kto handluje na WGT.. Aby rozeznać się co zaproponuje GPW, warto zajrzeć na: prezentację*. Większość tej krótkiej prezentacji tłumaczy bardziej po co Giełdzie nowe instrumenty niż pokazuje inwestorom/graczom po co im nowy segment rynku. Niemniej jednak podstawowe informacje są, poniżej krótkie podsumowanie: 
 • WIBOR 1M, nominał 3MIO PLN, 6 serii, tick 12,5 zł
 • WIBOR 3M, nominał 1MIO PLN, 9+9 serii,tick 12,5 zł
 • WIBOR 6M, nominał 1MIO PLN, 9+6 serii, tick 25 zł
Kontrakty kwotowane będą standardowo, czyli 100-stopa%, np. 96,500 / 97,000 oznacza kwotowanie stawki 3,50% / 3,00%. INstrumentem bazowym jak widać wyżej, będą stopy procentowe dla 1,3 i 6-miesięcznego (1M, 3M, 6M WIBOR) depozytu, który rozpocznie się w dniu zapadalności kontraktu.  Na stronie GPW, w dziale kontrakty terminowe znaleźć można standardy nowych instrumentów: kontrakty terminowe. Krok notowań ma być połową punktu bazowego (bps) - przy tak dobranych nominałach kontraktów (3mln/1mln/1mln) wartość punktu bazowego (BPV) kontraktu wynosi odpowiednio 25,25 i 50 PLN dla futures na 1M,3M i 6M  WIBOR. Planowanych jest uruchomienie sporej ilości serii, nie wiadomo, czy od razu wszystkie wejdą o obrotu. 

Komu i po co mogą się przydać kontrakty futures na wibor?
 • posiadaczom kredytów w PLN - zabezpieczyć się przed wzrostem stawek WIBOR
 • lokującym środki na lokatach bankowych - zabezpieczenie przed spadkiem oprocentowania
 • posiadaczom portfeli obligacji zmiennokuponowych, opartych na wiborze - zabezpieczenie podobnie jak dla lokat, przed spadkiem stawek

Jeśli mowa o zabezpieczeniu, to pamiętajmy o nominałach kontraktów, jeśli np mamy kredyt/lokaty na 250 tys zł, to zajmując pozycję na 1 kontrakcie robimy overhedge - na 250tys ok, jest zabezpieczenie, ale na pozostałych 750 tys już zwyczajnie spekulujemy.

Na kogo liczy i chce przyciągnąć giełda do nowych instrumentów? Na pewno nie odciągnie obrotu z rynku międzybankowego (OIS, FRA, IRS), jest to raczej propozycja dla tych, którzy nie mieli po prostu dostępu do interbanku (klienci fizyczni), trochę też po cichu giełda liczy na zainteresowanie ze strony takich firm jak OSTC - tu kluczowa będzie kwestia prowizji, a dla reszty uczestników zapewnienie dobrego animatora rynku (troche serii trzeba będzie obsłużyć). I jeszcze jedna, najważniejsza rzecz - zapotrzebowanie rynku, a tę można trochę wykreować poprzez edukację. Prawdopodobnie przez małą świadomość i zrozumienie rynku, kilka lat temu umarły futures na obligacje skarbowe. Teraz, po latach, giełda probuje wskrzesić rynek ponownie, dokładając do tego futures na Wibor. 

*O kontraktach na stopy proc poczytać można na: CME Eurodollar futures

5 komentarzy:

 1. Pewnie z 99% kredytów hipotecznych w PLN jest poniżej 1 mln więc nie wiem dla kogo taki wysoki nominał kontraktu. Podobnie z lokatami, mało kto ma po milionie.

  Gdyby zmniejszyć nominał do 10 tys, wówczas myślę że byłaby znacznie większa plynność a plynnośc przyciąga dalszą plynność tak jak pieniadz robi pieniądz.

  OdpowiedzUsuń
 2. powód nominału jest prosty; gdyby kontrakt na 3M miał np 100 tys pln nominału, to wartość zmiany o 1 bps wynosiłaby 2,50 zł (pół ticka 1,25zł, przy 10tys zł przecinek o jeszcze jedno miejsce), czyli sporo mniej niż prowizja.. a tak niskich prowizji nigdy nie bedzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po przeczytaniu pierwszego akapitu ucieszylem sie i krzyknalem wreszcie. Mina mi zrzedla, gdy zobaczylem wyskosc nominalow. Czy jest jakis sposob aby zabezpieczyc swoj kredyt w wysokosci 250 000 pln?

  OdpowiedzUsuń
 4. mam dokładnie ten sam problem ;)
  zauważ przy tym, że żeby zabezpieczyć sobie roczną stopę na np 2014r, musisz zrobić tzw. strip'a (''pack'a'' w terminologii CME) sprzedać 4 kontrakty..

  OdpowiedzUsuń
 5. Nazywam się Maria Gomez i mieszkam w USA na Florydzie i jestem dziś szczęśliwą kobietą, powiedziałem sobie, że każdy pożyczkodawca, który może zmienić moje życie i życie mojej rodziny, polecę każdemu, kto szuka pożyczki . Jeśli potrzebujesz pożyczki i jesteś w 100% pewien, że ją spłacisz, skontaktuj się z nimi i powiedz im, że Maria Gomez skierowała cię do nich E-mail kontaktowy: regencyfinancecompany09@gmail.com lub Whatsapp +1 817-729-8866


  Maria Gomez

  OdpowiedzUsuń