czwartek, 29 maja 2014

BPS - pokazuje skonsolidowany raport za 2013. I płaci kupony.

Po sprawozdaniu banku BPS, zostało opublikowane skonsolidowane sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej BPS za 2013. Efekty radosnej bankowości przetaczają się po raporcie, wystarczy rzucić okiem na podsumowanie zamieszczone w opinii biegłego:

 
Strata netto 121 mln, zmniejszenie kapitału własnego o 100 mln i kwaśny owoc w postaci programu naprawczego na lata 2014-18. Co w programie? Poza ogólnikowymi ,,działaniami zmierzającymi do'' poprawy tego i owego, będą:
 • emisje akcji, łącznie w 2015-2018 do kwoty 120 mln zł (juz poszło 37 mln w lutym 2014)
 • cięcia kosztów (nie będzie dużych wydatków na systemu informatyczne, mniej kasy na reklamę, no i to , co wszyscy lubią - restrukturyzacja zatrudnienia i ograniczenie kosztów wynagrodzeń, czyli zwolnienia i brak premii)
Po uwagach KNF, bank wprowadził poprawki do programu naprawczego i odesłal do Komisji, czeka teraz na zatwierdzenie. 
 
Tymczasem dziś BPS wypłacił kupon z papieru BPS1122 (6,45% p.a.)  Przy obecnej cenie 93,70/96,30 current yield* to niecałe 6,80%.
 
 
*rentowność bieżąca, tzn stosunek kuponu do ceny papieru
 

4 komentarze:

 1. Zabieram się za analizę skonsolidowanego w kontekście spółek z grupy i zabrać się nie mogę. Jak dobrze rozumiem, to skonsolidowany wynik jest lepszy niż jednostkowy, czyli spółki z grupy coś na plus przyniosły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podmioty z grupy dały 32,7 mln zysku, trzeba tylko wyłuskać kto najwięcej tam waży. PS. na szybko przeglądając nie mogłem znaleźć not objaśniających - gdzie są?

   Usuń
  2. No kurcze też nie widzę :(

   Usuń
 2. Prawda jest taka, że ceny akcji na rynkach rozwiniętych są napompowane do granic możliwości. Obecna hossa trwa ponad 5 lat. Z miesiąca na miesiąc rosną środki na rachunkach funduszy inwestycyjnych, gdy coraz więcej ludzi korzysta z pomocy w postaci kartek na żywność. Jak to możliwe, że trwa hossa, gdy coraz więcej ludzi żyje w gorszych warunkach? To tylko kwestia czasu, gdy bańka na rynku akcji pęknie. Co nas wtedy czeka? Całkowite odejście od USD? A może jeszcze większy dodruk waluty ze strony USA?
  Dla osób zainteresowanych obecną sytuacją na rynku akcji, polecam artykuł http://independenttrader.pl/227,rynek_akcji_na_antenie_ntv.html

  OdpowiedzUsuń