wtorek, 1 lipca 2014

Kredyty będą tańsze?

Czy RPP w strachu przed deflacją obniży stopy w tym tygodniu? Mogą albo teraz albo we wrześniu - w sierpniu mają wolne [harmonogram posiedzeń]. Spadek stopy oprocentowania o 0,25% dla 200tys zł 25-letniego kredytu to o niecałe 30zł niższa rata. Niestety, zjazd na stopach NBP banki rekompensują sobie podwyższaniem marż - na chwilę obecną wynoszą one 1,75-2,08% w zależności od wielkości (25%-5%) wkładu własnego [Rzepa - Marże kredytowe są coraz wyższe]. Rynkowe stopy są naprawdę nisko, ci, którzy grają na tym rynku, chcą się zakładać, że stopa referencyjna NBP będzie niżej: 

kwotowania kontraktów FRA, 30.06.2014

Do tego rentowności, od czasu wpisu O okazyjnej lokacie BGŻ, podjechały o ok 10 pipsów (prawie) równolegle na całej krzywej i na koniec półrocza na obligacjach skarbowych mamy*:
  • 2-letnie 2,48% 
  • 5-letnie 3,01%
  • 10-letnie 3,43%
Dziś z rana pojawiają się głosy o możliwości jutrzejszego cięcia (P.Radwański - BGŻ, J.Antonik z KBC TFI), dodatkowo wczoraj minister finansów stwierdził, że jest ryzyko deflacji - spadek cen może wyjść poza sezon wakacyjny. Co na to RPP? Belka uspokaja mówiąc, że niska inflacja nie jest wystarczającym argumentem za cięciem, jeśli wzrost się utrzyma. Ale czy się utrzyma? Po echach i ochach o wzroście, pojawiają się pierwsze głosy typu gospodarka moze wpasc w dolek.

Na oczekiwaniach na spadek stóp zarabiają fundusze dłużne, te z krótkimi papierami - gotówkowe/pieniężne, jak fundusze obligacji. W przypadku jednych i drugich uwaga na wysokie stopy zwrotu niektórych, odstające od średniej w grupie - to zazwyczaj nie zasługa super czucia rynku przez zarządzającego, ale dużego udziału papierów korporacyjnych w portfelu funduszu. Wysoki, regularnie osiągany zwrot może zostac pewnego dnia skorygowany przez nagłą stratę - z powodu odpisu wartości obligacji jakiegoś emitenta. Dlatego warto zajrzeć na strony Analiz Online i zobaczyć co siedzi w portfelach funduszy (przykład: Inventum Obligacji zarobił w ostatnich 3 mies 6,8%, a w 12M aż 20,8% - ale na czym? 38% korpo papierów wg sprawozdania z końca ubr, a rok wcześniej pokazywali, że prawie 100% portfela opartego jest na papierach korporacyjnych/nieskarbowych. Ale nawet bez posiłkowania się funduszami, można zarobić handlując samemu na obligacjach skarbowych na GPW: w okresie od listopada ubr do teraz, benchmarkowa 10-letnia DS1023 urosła od ok 96 zł do ponad 104zł, co daje zysk o grubo ponad 8%.
W portfelu Blogobligacje nie ma teraz obligacji skarbowych, ale zawsze można taką pozycję rozważyć. Teraz, po takim ruchu jest oczywiście za późno, ale jeśli ktoś posiada jednostki funduszy obligacji to wydaje się, że jeszcze trochę da się z nich wycisnąć.

* * *
07.07.2014

.. i stopy bez zmian, i jak na razie, takie pozostaną. Belka stara się studzić głosy o obniżce; tak więc scenariusz aktualny jest ten z forward guidance - nic nie robimy - teraz tylko mozemy sobie dodać ,,póki wzrost nie spadnie''.


 

*fixing Bondspot 30.06.2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz