niedziela, 2 stycznia 2011

Zmiany w portfelu

W portfelu zaszło kilka zmian - skład został zaktualizowany do tego, jaki jest obecnie. Koszyk obligacji stał się bardziej różnorodny - papiery 7 emitentów, choć tylko z 3 branż. Podczas gdy zbyt wiele różnych emisji w przypadku portfela skarbowego może utrudniać zarządzanie nim (chyba że z żałożenia chcemy mieć równomiernie rozłożenie ryzyka na krzywej (ladder strategy)), to w przypadku obligacji korporacyjnych portfel taki właśnie powinien być -  rożnorodny ze względu na dywersyfikację ryzyka kredytowego. 

Dokładnie co nowego: doszło kilka nowych papierów, ze spółdzielczych nowy jest BRA 0425 (zakup po 100,40), a ilości PBS i SBR zostały zwiększone (ze względu na okazyjne oferty jakie się pojawiły w listopadzie-grudniu, obydwie obligacje przedilowały parę razy po nominale). Wyglądało to trochę na dość wczesny coupon washing - PBS0720 właśnie wypłaca kupon (w poniedziałek 03/01/2011), dzień praw do kuponu był 24 grudnia, 
(ex-dividend day to 21-gru).

Z highyield-owych doszło całkiem sporo nowej emisji Ganta (GNT0912), która nadal wygląda okazyjnie (100,25-100,50); troche niespodziewanie przedilował mi Marvipol po 102,99 (sic!) - poszło kilka sztuk z oferty, kupowanych wcześniej po 100,84. Rynek Catalyst jest nadal wysoce niepłynny i czasem opłaca się stać wysoko na ofercie i dostać od kogoś prezent (jak tu na MVP0813 ponad 80 bps w yieldzie). 

Co do proporcji to nadal największy udział mają emisje banków spółdzielczych (razem 66%), które można uznać na dość bezpieczne papiery, pozostała 1/3 portfela to papiery, które płacą średni kupon w wysokości 10%. Na chwilę obecną wydaje się to optymalny skład. Najbliższe wypłaty kuponów to 03-stycznia na PBS0720 oraz 12-sty BPS0720. 

7 komentarzy:

 1. Masz jakieś podejrzenia skąd bierze się rozbieżność w cenach gnt (0312 i 0912)?

  OdpowiedzUsuń
 2. nieefektywnosc rynku ;)
  ten sam emitent, (prawie) ten sam kupon i zapadalnosc; a jedna emisja chodzi o 100 bps w yieldzie wyzej.
  Wyplaty kuponow tez sa 2 a tu za niecale 3 miesiace, wiec tez nie chodzi o bliski kupon. czyli arbitraz ;) jak ktos ma 0312 to trzeba sprzedawac i switchowac sie w druga emisje. Jak jeszcze troche podejdzie, to wypchne sobie troche 0312. PCM0314 jest teraz wysoko, z checia bym go opchnal, ale mam go malo, a jedyna okazja jest wlasnie GNT0912, ktorego i tak mam duzo. Posiedzimy, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skąd bierzecie informacje o wypłacanych odsetkach. Chciałbym kupić jakieś obligacje ale nie wiem jaki moment jest najlepszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko znajdziesz na stronie catalysta, pod linkiem "dokumenty emitentów"
  http://gpwcatalyst.pl/dokumenty_informacyjne
  Musisz wyszukać emitenta obligacji, które Cię interesują i sprawdzić w tabelce, kiedy dokonuje płatności kuponów

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za info co lepszych obligacji postaram opisać się na swoim blogu aby był łatwy dostęp do tabelki.

  OdpowiedzUsuń
 6. bez liczenia wartosc naroslych odsetek na dany dzien zobaczyc mozna w tabelach odsetkowych, na:

  http://www.gpwcatalyst.pl/tabele_odsetkowe

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam się na tych sprawach, więc nie będę się wypowiadała. Za to mogę śmiało powiedzieć, że jeśli ktoś np. pracuje za granicą to polecam używanie kantoru internetowego https://cinkciarz.pl/wymiana-walut/kursy-walut-cinkciarz-pl z wysokimi kursami walut. Moim zdaniem nie ma lepszej opcji.

  OdpowiedzUsuń