piątek, 28 stycznia 2011

Nowe emisje - BOŚ Bank

W tym tygodniu (25/01) do obrotu na GPW Catalyst została wprowadzona emisja (prawie) 3-letnich obligacji Banku Ochrony Środowiska, BOC1213, serii B (400 MIO) oraz C (300 MIO). Papiery obydwu serii są zmiennokuponowe, oparte na Wiborze 6M z marżą. Marża na serii B jest stała 1,40%, na serii C jest zmienna - w pierwszym roku wynosi 1,15%, potem jest już minimalna - 0,10% i 0,20% w kolejnych okresach odsetkowych (tabelka poniżej).


Korzystnie dla emitenta na serii C marża będzie malała podczas gdy 6M będzie rosnąć (cykl podwyżek) - i efektywnie koszt pieniądza im zbytnio nie wzrośnie. Emitent to znany podmiot, o ratingu inwestycyjnym* BBB, stąd i niewielka premia za ryzyko. Obecne kupony to 5,20% (C) i 5,45% (B) w połączeniu z ceną po jakiej są na razie dilowane (powyżej nominału) dają dość marną rentowność chociażby w porównaniu z lokatami bankowymi. 


*Rating inwestycyjny (investment grade rating) – emitent, któremu nadano taki rating, ma zadowalającą zdolność do obsługi swojego zadłużenia; a jego papiery dłużne uznaje się że są dobrej jakości kredytowej. Rating inwestycyjny to ocena od BBB (S&P, Fitch), Baa3 (Moody’s) lub wyższa. Poniżej ratingu triple-B leżą już papiery o charakterze spekulacyjnym, czy wręcz śmieciowym (junk bonds).  

2 komentarze:

  1. Niski kupon, chyba nie warto...

    OdpowiedzUsuń
  2. z kuponem 5,20 i po cenie 101,00 rentownosc jest slaba; lepiej wrzucic na lokate. Ale dla funduszu pienieznego czemu nie, taka emisja dobrego emitenta jest w sam raz.

    OdpowiedzUsuń