czwartek, 7 marca 2013

Portfel IKE

Z początkiem marca wystartował nowy portfel - założony w ramach IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Nie zastąpi on portfela głównego, będzie prowadzony równolegle. Z preferencyjnych* form oszczędzania do wyboru są obecnie dwie; IKE i IKZE. Obydwa rozwiązania różnią się od siebie: IKE zwolnione jest z podatku od zysków kapitałowych, z kolei na IKZE podatek Belki płacimy, ale ulgę podatkową możemy namacalnie odczuć co roku w PIT, odliczając od podstawy wpłacone na IKZE w danym roku środki. Dane o rynku IKE/IKZE dostępne są na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Niestety MinFin nie chce połączyć obydwu ulg w jedno rozwiązanie (może kiedyś), powodem zapewne jest limit kwoty (na IKE jest ustalana co roku odgórnie (w 2013r jest to 11.139zł), mozliwość odpisania od podstawy opodatkowania wpłat na IKZE zależy od dochodów - dla większości podatników będzie oscylować wokół 2-3tys zł). Można oczywiście ustalić dwa limity w jednym rozwiązaniu, ale jak dotąd nikomu chyba na tym nie zależy.

Założyć IKE można w: lista instytucji prowadzących IKE, a IKZE w: lista instytucji prowadzacych IKZE. Portfel IKE został założony w wyniku wypłaty transferowej z PPE (Pracowniczego Programu Emerytalnego), prowadzonego przez poprzedniego pracodawcę, Citibank Europe plc, gdzie (w innych spółkach Citi również: Citi International i Banku Handlowym) - co warto podkreślić, PPE jest prowadzone dla każdego pracownika (pracodawca wpłaca do PPE co miesiąc 5-6% wynagrodzenia br). Taka forma dodatkowych świaczeń jest niestety rzadka na polskim rynku - pod koniec 2012r działało prawie 1100 PPE. Programy dla pracowników zakładają raczej duże firmy, typu Citi, MetLife, Bank Pocztowy, PKO TFI, Mittal Steel, L'Oreal, Huta Stalowa Wola i in. PPE prowadzone jest zwykle w formie wpłat do funduszu inwestycyjnego, w Citi jest dla pracownika otwierany rejestr w Legg Mason Senior - funduszu o profilu zrównoważonym, o wynikach niczym nie wyróżniających się, ale za to dość przewidywalnym. Charakterystykę funduszu dobrze prezentują Analizy Online: Legg Mason Senior FIO. Likwidując PPE nie mamy zbyt wielkiego wyboru, wypłatę transferową można zlecić jedynie do IKE. 

Z racji posiadania już rachunku maklerskiego w DM BZWBK, rachunek IKE został założony w tym biurze (w przypadku posiadania rachunku maklerskiego, prowadzenie IKE jest bezpłatne). Dostęp jest wygodny, przy logowaniu się wybieramy rachunek zwykły lub IKE (nie ma oddzielnych loginów/haseł do ike/nie-ike.) Prowizja od obrotu obligacjami nie jest super konkurencyjna: 0,19% min 5zł; (na zwykłych rachunkach są one niższe; w XTB 0,15% (min 3zł), KBC Securities 0,08% (min 3zł)).

Mając jednak do dyspozycji IKE, korzystamy z braku podatku Belki, co oznacza, że dostajemy wypłaty kuponu w pełnej wysokości oraz nie musimy płacić podatku od zysków na cenie papieru (analogicznie dotyczy to oczywiście dywidend od akcji, czy ETF).  

*nie wiem czy preferencją można nazwać to, że w przypadku wcześniejszego podjęcia swoich (!) pieniędzy, ustawodawca nakłada na nas karę w postaci zwrotu przyznanych nam ulg podatkowych. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz