sobota, 26 lutego 2011

Krótki Przegląd Tygodnia na rynku długu

Krzywa skarbowa
 

   Miniony tydzień nie przyniósł większych zmian na krzywej, po zagotowaniu się krótkiego końca tydzień wcześniej po danych o 3,8% inflacji, rynek pozostał na nowych, wyższych poziomach. Rynek w pełni wycenia podwyżkę stóp na najbliższym posiedzeniu RPP (1-2 marca)*.  


   Rada ma teraz małą zagwostkę – wysoka figura inflacyjna, która usprawiedliwiałaby podwyżkę, z drugiej strony nie potwierdzające aż takiej presji dane o płacach (+5%), sprzedaży det (+5,8%) i produkcji przemysłowej (+10,3%). Taki komplet danych sugeruje, że presja ma charakter zewnętrzny, na który bank centralny nie ma wpływu, i po drugie, wysoki odczyt CPI może mieć charakter jednorazowy, na który chwilowo RPP może przymknąć oko.

 

*termin posiedzeń Rady został przesunięty – od teraz będą odbywały się w pierwszy tydzień miesiąca 

Rynek Calatyst

   Pojawiło się w obrocie pare nowych serii, m.in. Marvipolu (MVF1213, MVG1213, MVP0114), wkrótce pojawi się emisja serii A i B Robyga (stały 8,90% kupon). Na papierach MCI (MCI0613) pojawiły się pierwsze deale (100,15), jak i drobne oferty na smieciówkach (kupon 17%) Green House (GHA/GHB/GHC 0411). GNT0912 nadal kręci się wokół 100,25. Sektor spółdzielczych chwilowo, a może i nie chwilowo niestety zamarł.


tabelka Catalyst jest cały czas w budowie - będzie to zbiorcze zestawienie tego, czego nie znajdziecie na stronie GPW (wraz z kwotowaniami): m.in jaka jest konstrukcja kuponu, czy obligacja ma opcję wcześniejszego wykupu (callable/putable), jaki jest nominał, zabezpieczenie emisji itd. Wersja very-very-beta powyżej. 

3 komentarze:

 1. Tabelka to całkiem dobry pomysł (sam używam arkusza ale dodaję jeszcze tabelkę z terminami wypłat i praw do kuponu). Szkoda że gpw nie wymusza standardów w nazwach dokumentów informacyjnych emitentów (np skrót_nazwy_emitenta_seria_obligacji) i formatów. Dzięki temu bez większych problemów można by było zapuścić program do zbierania tych danych.

  Tak a propo spółdzielczych - jutro będzie można kupić obligacje 3 nowych BS. O ile dobrze policzyłem, to najciekawsze pod względem YTM są papiery SBK1020 z YTM = 7.98% (nawet pomimo stosunkowo wys. odsetek skumulowanych [27.35]) i ewentualnie BOM0221 z YTM = 7.86% (po uwzględnieniu wzrostu marży od 11 okresu odsetkowego).

  Dzięki za możliwość subskrypcji mailowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałem dodać, że YTM liczyłem dla ceny brudnej (z czystą na poziomie 100,1%) i odsetkami, które narosły na dzień 2 marca (a więc obligacji kupionych jutro po cenie 101,1%).

  OdpowiedzUsuń
 3. tabelki z okresami odsetkowymi mam w oddzielnej zakladce, ale tez je dodam. Kiedy sie refiksuje kupon i kiedy jest ex-div jest dosc istotne.

  dzieki za info, nie zauwazylem tej informacji. SBK ma marze 4,0% jak PBS, fajnie. Zobaczymy po ile DMBPS sie powiesi na ofercie. Mam malo amunicji, ale jak bedzie w miare dobry ofer, to cos wezme. Problem moze byc z setupem nowego papieru w XTB - zwykle sie z tym spozniaja.

  OdpowiedzUsuń